2021
До 175 річниці з дня народження Олександа Сергійовича Поснікова – професора політичної економії Одеського (Новоросійського) університету та Петербурзького політехнічного інституту, голови Головного земельного комітету при Тимчасовому уряді, одного із редакторів газети «Русские Ведомости», доктора права, було підготовлено віртуальну виставку, на базі фондів НБ ОНУ імені І. І. Мечникова, на якій представлена коротка біографія та література, яка висвітлює наукову спадщину вченого.
Установами, де зародились та розвивались метеорологічні та геомагнітні дослідження на півдні України у другій половині XIX та протягом XX століть були метеорологічні станції, магнітно-метеорологічні обсерваторії, геофізичні обсерваторії, гідрометеоцентри та ін. Майже всі вони мали тісний зв’язок з фізико-математичним факультетом Новоросійського університету, де підготовка фахівців за розділами наук про Землю була започаткована вже в момент його відкриття.
Щороку у четверту суботу листопада Україна і світ вшановують пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років. Цьогоріч – це 27 листопада. Наукова бібліотека ОНУ імені І. І. Мечникова презентує віртуальну виставку, що нагадує про події цієї трагічної дати.
До Дня Гідності та Свободи Наукова бібліотека ОНУ імені І. І. Мечникова презентує відеоролик, що нагадує про наймасштабнішу подію новітньої історії України – Революцію гідності.
Інформаційна соціальна кампанія до Дня Гідності та Свободи у 2021 р. відбувається під гаслом двох попередніх років – “Вільні творити майбутнє”, розробленим Національним музеєм Революції Гідності й Міністерством культури, молоді та спорту України у 2019 р.
До ювілейної дати співробітниками інформаційно-бібліографічного відділу була створена віртуальна експозиція «Яблука Гесперид в антикознавстві: до 175-річчя Л. Ф. Воєводського», що висвітлює основні віхи життєвого та наукового шляху доктора грецької словесності, ординарного професора Імператорського Новоросійського університету, наукові інтереси якого були зосереджені в різноманітних наукових площинах, а саме: дослідження давньої етики й античної міфології, літературознавства (вивчення німецької лірики), давньогрецької та російської словесність, цікавився навіть математикою.
Кожна держава має свій відправний пункт, від якого розпочинається процес її відродження. Для України – це 24 серпня 1991 року – день, коли Верховна Рада Української РСР прийняла Акт про проголошення незалежності України.
До 30-річного ювілею Незалежності нашої країни співробітники Наукової бібліотеки ОНУ імені І. І. Мечникова запустили бібліотечний фото-челендж «Символ нації – державний прапор» серед відділів бібліотеки.
Його мета – святкування Незалежності України та Дня Державного Прапора шляхом популяризація державних символів України, зокрема державного прапору.
«Лігін Валер’ан Миколайович, заслужений професор з 1895, товариш Одеського міського голови 1889–1895, міський голова м. Одеси 1895–1897, піклувальник Варшавського Навчального Округу 1897–1900, голова Одеського відділення Імператорського Російського технічного товариства з 1882 і почесний голова з 1897 по 1900. Світлому розуму і благородному серцю».
До 175 річниці з дня народження відомого математика, професора трьох університетів (Новоросійського, Казанського та Петербурзького) та низки курсів співробітниками Наукової бібліотеки було підготовлено віртуальну книжкову експозицію «Передові математичні ідеї професора Володимира Васильовича Преображенського», на базі фондів НБ ОНУ імені І. І. Мечникова, де схематично відображені основні віхи наукової діяльності та події, що вплинули на Володимира Васильовича в час становлення як науковця.
11 липня 2021 р. виповнюється 100 років від дня народження доктора біологічних наук, професора кафедри зоології безхребетних біологічного факультету Одеського державного університету імені І. І. Мечникова Ольги Пилипівни Андрійко – талановитого зоолога-паразитолога, активного вченого-практика, яскравого продовжувача школи академіка Д. К. Третьякова.
З нагоди відзначення 25-ої річниці прийняття основного нормативно-правового акта держави – Конституції України Наукова бібліотека ОНУ імені І. І. Мечникова підготувала віртуальну виставку «Конституція України: витоки, здобутки, перспективи». Крім того, запрошуємо також ознайомитись з стендовою виставкою, що розташована у корпусі на вул. Преображенська, 24.
Ігнатій Якович Точидловський (1871–1942) – метеоролог, кліматолог, геофізик, професор кафедри фізичної географії та метеорології Одеського університету, одним з найбільш відомих вчених півдня країни. 1 червня виповнюється 150 років від дня його народження. Співробітниками Наукової бібліотеки ОНУ імені І. І. Мечникова підготовлена віртуальна виставка, на який представлена література та фотоматеріали, які висвітлюють життєвий шлях і наукову спадщину вченого.
З нагоди ювілею відомого українського письменника, майстра новели й громадського діяча Василя Семеновича Стефаника (на виконання Постанови Верховної Ради України «Про відзначення 150-річчя з дня народження Василя Стефаника» № 732-IX від 18 червня 2020 р.) Наукова бібліотека ОНУ імені І. І. Мечникова представляє бібліотрансформер, що складається з 2-х частин:
Частина 1 «Творча спадщина Василя Стефаника: до 150-річчя від дня народження» знайомить з прижиттєвими виданнями новеліста, що зберігаються у фонді Наукової бібліотеки ОНУ імені І. І. Мечникова.
Частина 2 «Майстер психологічної новели: до 150-річчя з дня народження Василя Стефаника» окреслює основні віхи життя та творчості митця, знайомить з перекладними виданнями як слов’янськими, так і романо-германськими групами мов, а також висвітлює науковий доробок філологічного факультету ОНУ імені І. І. Мечникова у напрямку дослідження творчості В. Стефаника.
Бровченко Тамара Олександрівна, мовознавець, провідний фахівець у галузі експериментальної та теоретичної англійської фонетики, професор Одеського державного університету імені І. І. Мечникова. До річниці з дня народження видатного вченого співробітниками Наукової бібліотеки ОНУ імені І. І. Мечникова підготовлена віртуальна виставка, на якій представлена коротка біографія та література, яка висвітлює наукову спадщину вченого.
Згідно з Указом Президента України від 24 березня 2015 р. та Законом України від 9 квітня 2015 р. – 8 та 9 травня в Україні щорічно відзначають Дні пам’яті та примирення, присвячені загиблим у Другій світовій війні. Цей день співпадає з аналогічними святами у Європі, що відзначаються відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 24 листопада 2004 г.
З цієї нагоди співробітниками Наукової бібліотеки Одеського національного університету імені І. І. Мечникова підготовлена віртуальна виставка, де через книжкові видання відображено лихоліття Другої світової війни.
10 квітня 1944 р. – день, який став найдорожчим у серці кожного одесита. Ми не перестаємо захоплюватися мужністю, стійкістю і силою духу солдатів, які пішли на фронт, воювали у партизанських і підпільних загонах, працювали в тилу. Час від часу відкриваються нові історичні документи, які розкривають і доповнюють ті трагічні події, і дають нам можливість краще уявити всю велич подвигу жителів міста.
12 березня 1921 р. народився Петро Йосипович Каришковський-Ікар – вчений-енциклопедист, видатний історик-антикознавець, фахівець з нумізматики, грецької та латинської епіграфіки Північного Причорномор’я, візантиніст, блискучий лектор, професор Одеського університету, завідувач кафедрою історії стародавнього світу та середніх віків (1963–1988), який вписав яскраву сторінку в культурну історію нашого міста і країни, виховав плеяду учнів.
До ювілею вченого співробітниками Наукової бібліотеки ОНУ імені І. І. Мечникова підготовлена віртуальна книжково-документальна виставка-триптих.
Частина 1 «Архівна спадщина П. Й. Каришковського-Ікара (1921–1988) в Науковій бібліотеці Одеського національного університету імені І. І. Мечникова» присвячена архівним документам вченого, що зберігаються в бібліотеці та містять матеріали з нумізматики, епіграфіки та просопографії Північного Причорномор’я тощо.
Частина 2 «Дослідник пам’яток античної культури в Україні: до 100-річчя від дня народження професора історичного факультету ОНУ імені І. І. Мечникова П. Й. Каришковського-Ікара» розкриває біографію, представляє фотоматеріали та видання й публікації, що висвітлюють наукову спадщину вченого.
Частина 3 «Власницька колекція П. Й. Каришковського-Ікара у фондах Наукової бібліотеки Одеського національного університету імені І. І. Мечникова» містить відомості про особисте книжкове видання Петра Йосиповича, що було передано до Наукової бібліотеки ОНУ.
З нагоди 150-річчя з дня народження Лесі Українки (на виконання Постанови Верховної Ради України «Про відзначення 150-річчя з дня народження Лесі Українки» № 2286-VIII від 08.02.2018 р.) Наукова бібліотека ОНУ імені І. І. Мечникова представляє бібліотрансформер, що складається з 3-х частин.
Перша частина «Видання творів Лесі Українки у фонді Наукової бібліотеки Одеського національного університету імені І. І. Мечникова» присвячена прижиттєвим та рідкісним виданням окремих творів Лесі Українки та першим зібранням її творів, а також мініатюрним й малоформатним виданням кінця XX ст.
Друга частина «По місцях перебування Лесі Українки в Одесі» має на меті згадати місця, де мешкала, які відвідувала, якими вулицями гуляла Леся Українка в Одесі.
Третя частина «Лесезнавство кафедри української літератури Одеського національного університету імені І. І. Мечникова від початків до сьогодення» висвітлює науковий доробок однієї з найстаріших українознавчих кафедр класичних університетів Півдня України у напрямку дослідження творчості Лесі Українки
22 січня Україна відзначає День Соборності, приурочений до Акту об’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки цього дня 1919 р.
Свято встановлено в Україні «…враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…» згідно з Указом Президента України «Про День Соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99.
Пропонуємо переглянути віртуальну виставку, присвячену цій події.
До 155-річчя історика та педагога Артемія Григоровича Готалова-Готліба (1866–1960) співробітники Наукової бібліотеки Одеського національного університету імені І. І. Мечникова підготували електронну виставку. Представлено цікаві матеріали дослідження Північного Причорномор’я з іменного фонду А. Г. Готалова-Готліба.