Історія конституційних традицій в Україні
Витоки українського конституційного процесу мають давні історичні традиції. Ще в період Київської Русі на віче укладалися договори між князем і народом, князем і його дружиною. Традиції віче були трансформовані у козацькі ради на Запорізькій Січі. Запорізька Січ, на відміну від Речі Посполитої, була суспільним утворенням з прямою та загальною демократією. Усі важливі рішення (питання війни та миру, посольств, виборів кошового отамана, курінних, усіх важливих посад) відбувались прямим голосуванням на січових радах.
Після Зборівського договору 1649 року, коли було утворено Військо Запорізьке, система козацьких рад та прямої демократії охопила усю територію, що входила до складу держави Богдана Хмельницького.
5 квітня 1710 року у місті Бендери був укладений документ «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького» – договір між новообраним гетьманом Пилипом Орликом, козацькою старшиною і козаками Війська Запорозького, відомий також під сучасними назвами «Конституція Пилипа Орлика» та «Бендерська конституція».
Відродження українського державотворення в 1917 році не залишило осторонь і конституційні процеси.
27-го червня 1996 року відбулось чергове засідання Верховної Ради, яке тривало добу. Доленосним результатом стало прийняття 28-го червня Конституції України. Ця вирішальна ніч отримала назву «Конституційної ночі».
З Днем Конституції!