Наукова бібліотека ОНУ імені І. І. Мечникова в рамках проекту «Культура академічної доброчесності: роль бібліотек» просуває принципи академічної етики та прозорості, розробляє та впроваджує комплекс заходів щодо запобігання недоброчесності при написанні наукових праць.
БД «Формування академічної доброчесності» (http://lib.onu.edu.ua/ukrayinska-bd-bib/), що складається з наступних розділів:
- нормативно-правова база (законодавчі документи, що регламентують дотримання академічної доброчесності);
- інформативно-рекомендаційні матеріали (список літератури щодо академічної доброчесності);
- заходи, що організує НБ ОНУ в цьому напрямку;
- слайд-лекція «Академічна доброчесність: нова академічна культура» (поняття та складники академічної доброчесності; відповідальність за її недотримання).
БД методичного спрямування «Дослідникам» (http://lib.onu.edu.ua/issledovatelyam/), яка містить інформацію для науковців, студентів, працівників бібліотек щодо культури наукових публікацій: нормативні документи, вимоги, правила та рекомендації до оформлення наукових видань, публікацій, списків джерел та літератури, надані правила цитування та посилання на використані джерела, приділено увагу міжнародним правилам оформлення публікацій, а також транслітерації латинською мовою.
Відкритий доступ до інформації – запорука прозорості виконання наукових досліджень, а також один із антиплагіатних заходів. Це один із принципів, яким керувалась НБ ОНУ, створюючи універсальний Репозитарій відкритого доступу (http://dspace.onu.edu.ua:8080/) – електронний архів інтелектуальних продуктів університетської спільноти. В репозитарії на рівні монографій та наукових статей присутні також повні тексти дисертацій та авторефератів.
Комплекс лекцій та практичних занять для магістрів, аспірантів і професорсько-викладацького складу університету з метою дотримання академічної доброчесності.
Лекції поділяються на декілька рівнів:
- заняття для студентів перших курсів
- лекції для магістрів, бакалаврів, аспірантів та викладачів.
Ознайомча лекція для перших курсів проводиться у два етапи: 1) знайомство зі структурними підрозділами бібліотеки, які беруть участь в обслуговуванні та відвідування Музею книги; 2) лекція-практикум, що включає лекцію «Інформаційно-електронні ресурси НБ ОНУ» та практичне заняття «Інформаційний пошук у традиційних каталогах НБ ОНУ». Другий етап проводиться у залі для групових занять, де виклад супроводжується презентацією, та у залі каталогів, де студенти мають можливість практично здійснити пошук в каталозі після надання рекомендацій спеціалістів.
Лекції для магістрів, бакалаврів, аспірантів та викладачів
- «Основи бібліографічної грамотності: оформлення списку використаної літератури та посилань у наукових публікаціях»
- «Загальні правила цитування та оформлення посилань»
- «Оформлення публікацій у наукових виданнях»
- «Інституційний репозитарій: електронний архів інтелектуальних продуктів університетської спільноти»
- «Наукометрія. Короткий довідник для молодого вченого: як не загубитися в сучасному науковому світі»
Індивідуальні та групові консультації для студентів, магістрів, аспірантів та науковців:
- Вимоги до оформлення наукової статті.
- Вимоги до оформлення списку літератури.
- Коректне використання цитат та запозичень
Сектор моніторингу плагіату. Необхідність окремого сектору була обумовлена тим, що НБ в межах участі ОНУ імені І. І. Мечникова в Проекті сприяння академічній доброчесності в Україні почала перевірку кваліфікаційних та наукових праць на наявність плагіату. Була підписана угода з компанією ТОВ «Антиплагіат» (Україна). Наукової бібліотеки в межах участі ОНУ імені І. І. Мечникова в Проекті сприяння академічній доброчесності в Україні в 2018 р. почав перевірку кваліфікаційних та наукових праць на наявність елементів плагіату. Єдиним в ОНУ офіційним засобом перевірки є система Unicheck (компанія «Антиплагіат», Україна). Вагомими перевагами Unicheck є детальний електронний звіт, який генерує ця система, а також постійне вдосконалення сервісу його розробниками.
Культурно-просвітницька діяльність університетської бібліотеки:
Заходи, організовані НБ ОНУ
- Семінар для вузівських бібліотек м. Одеси «Формування інформаційної культури студентів».
- Семінар для вузівських бібліотек м. Одеси «Інтелектуальна власність та авторське право»
Участь у семінарах, наукових конференціях та майстер-класах тощо.
- Круглий стіл «Академічна доброчесність в контексті VII Львівського бібліотечного форуму» (м. Львів)
- Науковий семінар «Академічна доброчесність: нова академічна культура»
- Всеукраїнська конференція «Академічна доброчесність: практики українських ВНЗ» (м. Київ)
- Всеукраїнська науково-практична конференція «Візія бібліотеки ВНЗ в контексті розвитку сучасних соціокомунікативних технологій» (м. Миколаїв).