Антоній Мучковський (Antoni Muczkowski, 1807-1852) – філолог, архіваріус, видавець; брат відомого польського філолога та літературознавця Юзефа Мучковського (Józef Muczkowski, 1795-1858).
Народився Антоній Мучковський у червні 1807 р. ймовірно в селі Завепшице (Zawieprzyce) Ленчінського повяту в ґмині Спічин (Люблинське воєводство). Початкову освіту отримав у Кракові та Познані. У 1826 р. він вступив на юридичний факультет Вроцлавського університету, лекції в якому були платними і дорого коштували. Після року навчання, внаслідок складного матеріального становища, А. Мучковський був змушений переїхати до Берліну. Протягом трьох років в Берлінському університеті він вивчав право та філологію. Там він познайомився з істориком, професором римського права у Варшаві Вацлавом-Александром Мацейовським (Wacław Aleksander Maciejowski), професором Варшавського университету Ромуальдом Губе (Romuald Hube), зі славістом Анджеєм Кухарським (Andrzej Kucharski).
По закінченню навчання А. Мучковський переїхав у Варшаву. Кілька років він заробляв приватними уроками. Навесні 1835 р. він обійняв посаду заступника вчителя у гімназію в Лешно, де викладав польську та латинську мови. А в серпні цього ж року А. Мучковський перейшов на роботу в Центральний архів королівських метрик на посаду ад’юнкта. З 1850 р. за рекомендацією В.-А. Мацийовського А. Мучковський був призначений професором грецької й латинської літератур на кафедрі античної літератури Римсько-католицької духовної академії в Варшаві.
А. Мучковський, не зважаючи на тяжку хворобу та фінансові проблеми, збирав та досліджував матеріали з історії Польщі. В останні роки життя він працював над «Польським дипломатичним кодексом» («Kodeks dyplomatyczny polski»; Варшава, 1847-1859).
У квітні 1852 р. А. Мучковський планував виїхати на лікування за кордон, однак, різке погіршення здоров’я не дозволило йому це зробити. 6 квітня 1852 р. Антоній Мучковський помер на самоті. Поховали його 9 квітня на Повонзковському цвинтарі.
***
Антоній Мучковський був пристрасним бібліофілом, якого знали всі антиквари Варшави. Весь свій прибуток колекціонер витрачав на купівлю книг. Вчений зібрав найкращу на той час бібліотеку в Варшаві, що налічувала близько 12,000 назв книг і брошур.
Після смерті Антонія Мучковського бібліотека та інше майно бібліофіла були виставлені на продаж на публічному аукціоні, що проходив у кінці червня 1852 р. Книги та рукописи з бібліотеки А. Мучковського були розпорошені і подальша доля більшості примірників є невідомою.
У Науковій бібліотеці Одеського національного університету імені І. І. Мечникова виявлено більше десятка примірників із книгозбірні Антонія Мучковського. Вони надійшли до фонду у складі двох інших колекцій: Анджея Кухарського та Ромуальда Губе.
Бібліотека відомого польського славіста, бібліографа, етнографа та мандрівника Анджея Кухарського (1795-1862) – була першим значним книжковим придбанням Новоросійського (Одеського) університета. Колекція поповнила фонд бібліотеки у 1865 р. У 1868 р. університетом було придбане цінне зібрання польського юриста та історика сенатора Ромуальда Губе. Книги з цих колекцій влилися до загального фонду бібліотеки та поповнили філологічну, етнографічну, юридичну й історичну літературу.
Так, у колекції Р. Губе виявлена книга, що є видавничим конволютом праць Бартоломея Гроїцького (Groicki, Bartłomiej). Примірник містить підпис сенатора Р. Губе («R. Hube») та власницький запис А. Мучковського («Ant. Muczkowski d. 2 Sierpnia 1847 r. u Grundzacha»).
Найбільша кількість книг А. Мучковського віднайдена у колекції А. Кухарського – 15 примірників. Це видання з філології, історії, географії та ін. Окреме місце в бібліотеці А. Мучковського займала колекція римських класиків, серед яких представлені твори Гораціо й Вергілія польською та іншими мовами. У фонді НБ ОНУ зберігається видання «Всі сатири Гораціо» («Satyry wszystkie Horacyuza»; Вільно, 1784) з записом: «Ant. Muczkowski 1850 u Gecla najstarszego».
Jezierski, Franciszek Salezy. Niekotore wyrazy porzadkiem abecadla zebrane i stosownymi do rzeczy uwagami objasnione. / Dzielo pogrobowe, przez X. Franciszka Salezego Jezierskiego … – w Warszawie : nakladem i drukiem Michala Groella, 1792. – XVIII, 3-292 s. ; 8°. (Шифр зберігання – 23/153)
Вивчаючи примірники книг Антонія Мучковського можна прослідкувати історію збирання його бібліотеки. Він записував на кожній книзі день, місяць та рік придбання, а також додавав інформацію про те, де, у кого та за яку ціну вона була куплена. Нерідко бібліофіл, прочитавши книгу, відразу писав свої коментарі та примітки на її полях та форзацах/нахзацах. Наприклад, примірник «Деякі вирази в алфавітному порядку зібрані» Францишека Салезі Єзєрського («Niekotore wyrazy porzadkiem abecadla zebrane i stosownymi do rzeczy uwagami objasnione»; Варшава, 1792) був придбаний А. Мучковським в Варшаві 17 квітня 1845 р. в обкладинках за 7 злотих («Ant. Muczkowski w Warszawie u Zawadskiego d. 17 Kwietni. 1845. z oprawą 7. Złp.»).
Деякі примірники містять записи Анджея Кухарського, що свідчать про їх придбання на аукціоні після смерті Антонія Мучковського.
У зібранні А. Мучковського не було особливо рідкісних книг, інкунабул або видань, що містять вказівки на приналежність прославленим власникам і бібліотекам, проте вони представляють значний інтерес для колекціонерів і бібліофілів.
Укладач Г. В. Великодна
При використанні матеріалів посилання на офіційний сайт
Наукової бібліотеки Одеського національного університету
імені І. І. Мечникова обов’язкове!