2019

Науковою бібліотекою Одеського національного університету імені І. І. Мечникова підготовлено експозицію до 120-ї річниці з дня народження зоолога, паразитолога, професора і члена-кореспондента Академії наук та ректора-творця – Миколи Панасовича Савчука. Науковець належав до когорти учнів Д. К. Третьякова, що продовжив його наукову школу та поповнив новими іменами продовжувачів цієї благородної справи. Яскравим розділом біографії М. П. Савчука є робота на пості ректора ОДУ (нині – ОНУ імені І. І. Мечникова). Він був тим одним ректором, який в період Великої Вітчизняної війни організував евакуацію університету до Байраму-Алі, не припиняючи навчання та наукові розробки ВНЗ. За його ініціативи після війни повністю були відновлені зруйновані корпуси.
Петро Михайлович Бицилли (1879–1953) – видатний історик, філософ культури, літературознавець, професор Новоросійського і Софійського університетів. Його роботи, наразі загальнодоступні і загальновизнані, незмінно викликають інтерес у вишукувачів і стають предметом серйозних досліджень. За останні десятиліття склалися традиції «біциллієзнавства» як в Україні (в першу чергу, в Одесі), так і в інших країнах. Співробітниками Наукової бібліотеки Одеського національного університету імені І. І. Мечникова підготовлена віртуальна виставка, де розглядаються різні наукові зустрічі, семінари та конференції, присвячені П. М. Біциллі. Найбільш активна робота проводиться Одеським національним університетом імені І. І. Мечникова.
9 вересня 2019 року виповнюється 250 років з дня народження Івана Петровича Котляревського (1769–1838). До ювілею видатного письменника співробітники відділу рідкісних книг та рукописів Наукової бібліотеки Одеського національного університету імені І. І. Мечникова підготували електронну виставку рідкісних видань творів Івана Котляревського. У фондах університетської бібліотеки зберігаються прижиттєві видання творів Івана Котляревського, їхні переклади, також чимало наукових робіт, у яких висвітлюється життєвий і творчий шлях письменника та його внесок у розвиток української літератури та культури в цілому.
Науковою бібліотекою Одеського національного університету імені І. І. Мечникова підготовлено експозицію до 100 річчя з дня народження відомого ґрунтознавця, агрохіміка і фізико-географа – Івана Миколайовича Гоголєва – доктора сільськогосподарських наук, професора, фундатора львівської і продовжувача розвитку одеської наукових шкіл ґрунтознавства, засновника кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів ОДУ імені І. І. Мечникова, віце-президента Українського товариства ґрунтознавців і агрохіміків, почесного члена Товариства ґрунтознавців ім. В. В. Докучаєва. Видання представлені на віртуальній виставці лише частково окреслюють науковий доробок непересічної особистості вченого.
Науковою бібліотекою Одеського національного університету імені І. І. Мечникова підготовлена віртуальна виставка, присвячена 90-річному ювілею з дня народження відомого хіміка-органіка, доктор хімічних наук, професор, декана хімічного факультету, ректора Одеського державного університету імені І. І. Мечникова, академік Академії наук УРСР, директор Фізико-хімічного інституту АН УРСР – Олексія Всеволодовича Богатського. На виставці представлена література та фотоматеріали, які висвітлюють життєвий шлях і наукову спадщину вченого.
Науковою бібліотекою Одеського національного університету імені І. І. Мечникова було підготовано виставку, присвячену 200-річному ювілею з дня народження відомого українського письменника, ученого-філолога, перекладача, літературного критика, публіциста, історика, етнографа, фольклориста, редактора та видавця – Пантелеймона Куліша. Виставка знайомить читача з творчим доробком П. Куліша, який представлений у фондах Наукової бібліотеки Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, і складає вагому частину національного надбання, що має вагоме значення для розвитку та популяризації української культури.
Науковою бібліотекою Одеського національного університету імені І. І. Мечникова було підготовано виставку, присвячену 200-річному ювілею з дня народження відомого філолога-славіста, фахівця з порівняльного мовознавства, професора Петра Спиридоновича Білярського, діяльність якого з 1865 року була пов’язана з Новоросійським університетом, де очолював кафедру російської словесності. На виставці представлено літературу та фотоматеріали, що висвітлюють основні віхи життєвого шляху, а також науковий доробок вченого.
Науковою бібліотекою Одеського національного університету імені І. І. Мечникова підготовлено експозицію до 130-ї річниці з дня народження педагога, бібліотекаря та психолога, вченого – Сергія Леонідовича Рубінштейна, доля якого пов’язана з трьома містами, університетами та школами, з усталеними традиціями – Одесою, Ленінградом та Москвою. Дискутуючи, обмінюючись думками як з однодумцями, так і з опонентами, С. Рубінштейн виокремлює та створює свою власну наукову школу, яка знайшла продовження та розвиток у його учнях та послідовниках. У репрезентованій віртуальній виставці представлені видання, що більш яскраво розкривають багатогранність особистості вченого.
З 16 по 18 травня 2019 р. в Україні відбудеться XIII Всеукраїнський фестиваль науки. Організатори фестивалю: Національна академія наук України; Міністерство освіти і науки України; Міністерство молоді та спорту України. Метою проведення фестивалю є популяризація досягнень науки, налагождення зв’язків з громадскістю, залучення молоді до наукових досліджень, підвищення авторитету і престижу науки та формування інноваційної культури в суспільстві. В рамках фестивалю передбачається проведення понад 1000 заходів в різних містах країни. Одеський національний університет імені І. І. Мечникова підготував до фестивалю науки ряд цікавих заходів. Наукова бібліотека ОНУ імені І. І. Мечникова на сайті представляє віртуальну виставку «Наукова школа як контент однодумців».
18 квітня в Україні щорічно відзначається День пам’яток історії та культури, встановлений, «…на підтримку ініціативи вчених, архітекторів, реставраторів, працівників державних органів охорони пам’яток історії та культури…», згідно з Указом Президента України від 23 серпня 1999 р. № 1062/99. Цей день співпадає з Міжнародним Днем пам’яток і визначних місць, що був встановлений у 1983 р. Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників і визначних місць (ІКОМОС), створеної при ЮНЕСКО. Ідея, покладена в основу ІКОМОС, сформульована Афінською нарадою з питань відновлення історичних будівель. Саме Афінська хартія 1931 р. ввела поняття міжнаціональної спадщини.З цієї нагоди Наукової бібліотекою Одеського національного університету імені І. І. Мечникова було підготовлено книжкові перегляди, де через видання представлено світове та національне надбання пам’яток історії та культури, зокрема висвітлюється створення та розвиток товариств з охорони історичної спадщини.
Микола Васильович Гоголь – один з найцікавіших письменників вітчизняної та світової літератури. Його творчість, як і раніше, привертає увагу дослідників і простих читачів. Університетська «Гоголіана» складається як з творів М. В. Гоголя (серед них є кілька рідкісних прижиттєвих видань), так і літератури про його життя та творчість.
 
Науковою бібліотекою Одеського національного університету імені І. І. Мечникова було підготовано віртуальну виставку, присвячену 85-річному ювілею з дня народження відомого фізика, доктора фізико-математичних наук, професора, декана фізичного факультету, ректора Одеського державного університету імені І. І. Мечникова – Віктора Васильовича Сердюка, відомого вченого, одного із засновників одеської наукової школи дослідників з фізики напівпровідників. На виставці представлено літературу та фотоматеріали, що висвітлюють основні віхи життєвого шляху, а також науковий доробок вченого.

Науковою бібліотекою Одеського національного університету імені І. І. Мечникова було підготовано віртуальну виставку, присвячену 150-річному ювілею з дня народження відомого математика, доктора фізико-математичних наук, професора, декана фізико-математичного факультету Новоросійського університету – Веніаміна Федоровича Кагана, відомого вченого, одного із засновників геометричної наукової школи в Одесі та диференціально-геометричної школи в СРСР. На виставці представлено літературу та фотоматеріали, що висвітлюють основні віхи життєвого шляху, а також науковий доробок вченого.

2 лютого 2019 року виповнюється 100 років з дня народження В’язовського Григорія Андрійовича – літературознавця, науковця, професора ОНУ імені І. І. Мечникова. З цієї нагоди співробітниками Наукової бібліотеки було підготовлено віртуальну виставку «Критичне слово професора Григорія Андрійовича В’язовського». Виставка стисло представляє наукові напрями досліджень професора, знайомить з його дисертаціями та основними монографіями, окреслює літературу про вченого.
 
5 січня 2019 року виповнилося б 90 років визначному літературознавцю, лауреату Державної премії України імені Тараса Шевченка, професору, доктору філологічних наук – Василю Васильовичу Фащенку, 50 років життя і творчої діяльності пройшли в Одеському державному університеті імені І. І. Мечникова. У роковини вшанування пам’яті Науковою бібліотекою ОНУ імені І. І. Мечникова підготовлено віртуальну книжкову експозицію, на якій представлені матеріали з фондів бібліотеки, що лише окреслюють діапазон дослідницьких напрямів Вченого. Більш детально можна ознайомитися з публікаціями, що залишилися поза межами виставки, у стінах Наукової бібліотеки.

Пошук по сайту

Календар

Листопад 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930